У жовтні 2022 року, Євгенія Дану - керівниця DOPOMOGA GROUP у Республіці Молдова - дала інтерв’ю для Павла Зінгана.

 

Євгеніє, особисто у мене немає досвіду співпраці з рекрутинговими агенціями, але мені здається, я бачив назву DOPOMOGA GROUP декілька разів. 

 

Павло, не дивно, що не користувались. Ринок пошуку та підбору персоналу відносно молодий на території Молдови. Більшість керівників тільки починаються дізнаватися про нас та розуміти важливість наших послуг. 

Тому сподіваюся на нашу співпрацю у майбутньому 🙂

 

DOPOMOGA GROUP веде свою діяльність у Республіці Молдова починаючи з 2006 року. Наша діяльність спрямована на пошук та підбір менеджерів середньої та топ ланок.  У 2011 році до наших послуг додався пошук та підбір ІТ фахівців. 

 

З 2006? Вже 16 років. А з якого року в Україні?

 

Вже понад 30 років. Все починалося як сімейний бізнес. А вже у 2019 році, до всіх сладнощів останніх років, компанія обслуговувала 43%, що входять у Global 500 у сегментах Виробництво, FMCG, Банківська справа, ІТ Технології, Електроніка та електрообладнання, Будівництво та машини, Фармацевтика. У 2019 році, загальний прибуток компанії становив 12,5 мільйони євро.

Наразі, діяльність в Україні скоротилася через воєнні дії. Проте, ми віримо, що незабаром все буде добре. 

 

Розкажіть, будь ласка, як ви потрапили у компанію? Чи був у вас досвід роботи у рекрутинговій агенції?

 

Ні. В мене зовсім не було досвіду у рекрутинзі. Я почала з “чистого листа”. І дуже рада, що в мене повірило керівництво DOPOMOGA GROUP. Після закінчення ВИШу, я самостійно займалася невеличким бізнесом. Проте, я завжди хотіла спробувати себе у великій міжнародній компанії, де була б можлива реалізація моїх, вже напрацьованих навичок та навчання стандартам ведення міжнародного бізнесу і системній роботі. 

Потім у мене було дві перерви на декретну відпустку. Коли я вирішила вийти з декрету, мені на очі потрапило оголошення DOPOMOGA GROUP про те, що вони шукають керівника. І я ризикнула…

 

Євгеніє, ви просто надіслали резюме і вас прийняли?

 

Все не так просто. У мене було дві співбесіди онлайн та одне в Києві, з власниками компанії. І тільки після цього я отримала рішення про прийняття у компанію. 

 

Спробуйте сформулювати одним реченням, якого прогресу досягла у DOPOMOGA GROUP Молдові за останні роки?

 

Ми займаємо більше третини ринку Молдови у сфері HR. Є топ компанією з підбору менеджерів у Молдові, включаючи залучення фахівців з-за кордону.

 

Назвіть останні закриті вакансії, якими пишаєтесь?

 

Згідно з нашими правилами конфіденційності, я не можу назвати вам конкретні компанії. Проте, можу назвати закриті позиції та галузі замовників. Комерційний директор у лідуючу телеком компанію, Девелопмент директор у велике ІТ підприємство, Головного бухгалтера також для крупної ІТ компанії, та інші.

Це найбільш яскраві. Хоча, знайти звичайного Дата аналітика чи Менеджера по проектам теж не дуже легко. Намагаємося впоратися з усіма 🙂.

 

Ви співпрацюєте з усіма організаціями чи розмір має значення?

 

Для нас важлива репутація. 

Ми цінуємо своє ім’я та довіру наших клієнтів. Якщо, наприклад, у потенційного замовника є «косяки» або не порядне ставлення до своїх співробітників, ми тактовно відмовимо йому. 

Також, для нас цінний кожен кандидат. Ми дбаємо про його майбутні кроки. Тому, ми перебірливі у виборі партнерів. 

 

Яка ваша оцінка ринку праці Молдови на даний момент? Що думаєте з приводу “ринку співробітника”, де фахівці користуються тим що їх недостатньо та “витискають” все можливе з роботодавця, втомленого від пошуку нових фахівців?

 

Для того, щоб дати відповідь на це запитання коректно, варто розмежовувати ринки та сфери згідно з рівнем позиції. 

Наприклад, у сфері ІТ - окрема, складна історія… Можливо, у наступний раз в нас буде час обговорити цю проблему детальніше. 

Схожа ситуація з вакансіями, де потрібні фахівці без досвіду та кваліфікації. 

Якщо казати про основний профіль нашої діяльності - середня та вища керівна ланки - є велика кількість вакансій, проте є і кандидати, щоб покрити цей попит. 

Проблема цього сегменту у Молдові зараз - це очікування сторін. Компанії очікують набір потрібних компетенцій та досвіду у кандидата, та оцінюють у певну вартість. В свою чергу, кандидати оцінюють цей самий набір дорожче. 

Раніше, ця тенденція не була яскравою. Проте, все змінилося на фоні останніх подій. 

 

По суті, рекрутингова агенція знаходиться на межі цього конфлікту між клієнтами та кандидатами. Як ви виходите з цього дисбалансу?  

 

Часто все індивідуально. 

По-перше, саме через те, що ми знаходимося між кандидатом та замовником, ми можемо відкрито інформувати клієнта про ситуацію на ринку праці. Тому, наші партнери завжди в курсі трендів ринку та встигають підлаштовуватися під нові обставини. 

По-друге, бувають ситуації, коли клієнти очікують того, чого немає на ринку праці Молдови. Тоді, наші фахівці шукають спеціаліста за кордоном країни. У нас є успішні кейси по залученню фахівців з Туреччини, Болгарії, Румунії, України. 

Наші партнери особливо цінують кандидатів, які родом з Молдови, та мають досвід роботи у європейських компаніях.  

 

До речі, давайте поговоримо про молдавську діаспору в Європі. Наразі, там теж не найкращі часи. Можливо, хтось втратив роботу і насправді готовий повернутися на батьківщину?

 

Так. І ми б хотіли стати опорою для цих людей. 

У соцмережах, під гаслом Diaspora Revine Acasă, ми розповідаємо про можливості і вакансії у Молдові. Також, ділимося інформацією про те, що тут вони потрібні, як фахівці. Компанії справді охоче розглядають молдаван з закордонним досвідом роботи! В нас є кандидати, які наразі охоче цікавляться цими пропозиціями. 

Звісно, цей процес не легкий. Проте, у довгостроковій перспективі ми можемо побачити велику перевагу для бізнесу та економіки країни. 

Тут дуже доречно буде згадати про наш ще один проект. Він пов’язаний з диаспорою. Я та мої колеги Анжела Головко та Ольга Раду, з якими у вас теж є інтерв'ю, спільно працюємо над ним вже більше року. 

Він називається Noi Pentru Noi. Його мета: зібрати професіоналів родом з Молдови, які хочуть поділитися своїм досвідом та знаннями з співвітчизниками через тренінги та воркшопи за кордоном та у Молдові.

Для нас це цікавий спосіб підвищення кваліфікації місцевих фахівців та розвитку Молдови в цілому.   

 

Гарна ідея. Мені і самому цікаво прийняти участь! Я залюбки зроблю декілька інтерв’ю у подарунок з тими, хто повернувся з тренінгу, щоб розпитати про їх досвід. 

 

Дякую!

 

Яке у вас портфоліо замовників? 

 

Можу назвати вам такі компанії як Nestle, Viorica, Simpals, Efes,  Moldtelecom, Karcher, Waikiki, Maib, Gilat, WizzAir, Epson, Whirlpool та інші. Ми насправді пишаємося нашими партнерами!

Проте, ми так само цінуємо наших кандидатів. І я хочу поділитися трома принципами нашої взаємодії з кандидатами. 

 

  1. Ми вибагливі до строків розгляду кандидатів. Якщо ми надаємо кандидата, слідкуємо за тим, щоб клієнт не затягував процес відбору, і торопимо при необхідності. 
  2. Наша команда надає професійні рекомендації кандидату щодо підготовки резюме та проходження співбесіди.   
  3. Надаємо зворотній зв'язок незалежно від результату відбору. Якщо, раптом, кандидат не пройшов відбірковий етап, ми обов’язково сповіщаємо його про це. Також, кандидат зможе дізнатися у яких моментах його знань та навичок забракло, щоб провести “роботу над помилками”.  

 

Загалом, процес пошуку роботи - стресовий етап у житті кожного. Ми раді, що можемо полегшити цей процес, зробити його комфортніше. 

З повагою,

Ваша DOPOMOGA Ukraine
Введіть ім'я